Από χέρι σε χέρι από καρδιά σε καρδιά … (Εκδήλωση διανομής φυτών)

Την Τετάρτη 11 Μαΐου 2016 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιό μας μια ξεχωριστή εκδήλωση δράσης με πρωταγωνιστές την ομάδα «Τα τρία βέλη», την περιβαλλοντική ομάδα του 4ου Γυμνασίου, το Ειδικό σχολείο και την ομάδα του ΠΕΛΙΤΙ. Το απόγευμα τα παιδιά μοίρασαν στους δημότες της πόλης 5000 φυτά (ντομάτες, μελιτζάνες, πιπεριές κτλ.). Τα συγκεκριμένα κηπευτικά παρήχθησαν στη διάρκεια του έτους, όταν στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος «Τα τρία βέλη» ασχολήθηκαν με τη βιοποικιλότητα. Η ομάδα ΠΕΛΙΤΙ, που δραστηριοποιείται εδώ και χρόνια στη διατήρηση των ντόπιων ποικιλιών κηπευτικών, προμήθευσε το σχολείο με σπόρους και εμείς με τη σειρά μας φροντίσαμε τα φυτά. Επιλέξαμε η διανομή να γίνει δωρεάν, αφού και η φύση μάς τα χαρίζει απλόχερα δίχως αντίτιμο. Η όλη προσπάθεια είχε στόχο να προωθήσουμε τη βιοποικιλότητα και να στηρίξουμε τις ντόπιες ποικιλίες, τη στιγμή που κάποιοι προωθούν τα μεταλλαγμένα, προκειμένου να κερδοσκοπήσουν.
Του χρόνου τα σχέδια μεγαλώνουν. Πιστεύουμε ότι η πετυχημένη προσπάθεια πρέπει να συνεχιστεί και να διευρυνθεί!