ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΚΑΘΟΛΙΚΗ, ΑΡΜΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Στις αρχές του Μαΐου, οι μαθητές των τμημάτων Γ1, Γ4 και Γ6 του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία, στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών, να επισκεφθούν διαδοχικά την Καθολική εκκλησία του Αγίου Ιωσήφ, την Αρμενική εκκλησία του Αγίου Ιωάννου Προδρόμου και την Ευαγγελική εκκλησία της πόλης μας. Η πρωτοβουλία ανήκε στη θεολόγο των τμημάτων κ. Γιαννάκου Κωνσταντία, η οποία συνόδευσε τους μαθητές συνεπικουρούμενη από την κ. Αδαμίδου Σοφία, την την κ. Αναστασοπούλου Ελένη και την κ. Μπούχλιου Ειρήνη. Κατά τη διάρκεια των επισκέψεων, πραγματοποιήθηκε ξενάγηση στο εσωτερικό των ναών από εκπροσώπους των αντίστοιχων δογμάτων, έγινε μια συνοπτική αναδρομή στην ιστορία της κάθε εκκλησίας, ενώ δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στον τρόπο λατρείας και στη συμμετοχή των μελών τους στη μυστηριακή ζωή. Ήταν μία άκρως εποικοδομητική επίσκεψη, καθώς εμείς οι μαθητές είχαμε τη δυνατότητα να εντοπίσουμε τις διαφορές μεταξύ των χριστιανικών δογμάτων τόσο σε θέματα πίστης και λατρείας, όσο και στην αρχιτεκτονική και διακοσμητική τέχνη των ναών.

Παπαθεοδώρου Ιωάννα, Γ4

User Rating: Be the first one !