Gadgets powered by Google

"Επίσκεψη Τούρκων Εκπαιδευτικών από την Τραπεζούντα ..." (29/01/13)
*
To 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης "ΔΟΜΝΑ ΒΙΣΒΙΖΗ" συμμετέχει ως συνεργαζόμενο σχολείο στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα COMENIUS REGIO, που πραγματοποιείται ανάμεσα στις περιφέρειες εκπαίδευσης Αν. Μακεδονίας -Θράκης και Τραπεζούντας, με θέμα "Οι Τ.Π.Ε στην Εκπαίδευση: Πολιτικές, Πρακτικές και Ανταλλαγή γνώσης μεταξύ της Περιφερειακής Διεύθυνσης Ανατ. Μακεδονίας - Θράκης και της Επαρχιακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Τραπεζούντας".

Στο πλαίσιο αυτό πραγματοποιήθηκε επίσκεψη Τούρκων εκπαιδευτικών και Στελεχών της Εκπαίδευσης Τραπεζούντας στο σχολείο μας την Τρίτη 29 Ιανουαρίου.
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης έγινε ξενάγηση στους χώρους του Σχολείου, όπου είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν από τη διευθύντρια για τη λειτουργία και τη χρήση των  Τ.Π.Ε στο γυμνάσιό μας, να παρακολουθήσουν πείραμα βιολογίας από μαθητές της Α΄ τάξης στο εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, να επισκεφθούν τις τάξεις και να συνομιλήσουν με μαθητές απαντώντας στις ερωτήσεις που τους τέθηκαν.
  Ακολούθως πραγματοποιήθηκε συγκέντρωση στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, όπου μετά το καλωσόρισμα στη γλώσσα τους από τη φιλόλογο κ. Λαζάκη, έγινε παρουσίαση εργασίας μαθητών της Γ΄ τάξης του Σχολείου, η οποία υλοποιήθηκε στο  μάθημα των Αγγλικών, αλλά και του προγράμματος σπουδών του γυμνασίου μας, με έμφαση στις αλλαγές που ακολουθούνται ως πιλοτικό  σχολείο.
  Η εκδήλωση συνεχίστηκε με προβολή οπτικοακουστικού υλικού με τα προγράμματα και τις δραστηριότητες του σχολείου που υλοποιήθηκαν κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά, δίνοντας τους έτσι την ευκαιρία να πάρουν μια γεύση της σχολικής μας ζωής.
  Στη συνέχεια η χορευτική ομάδα του σχολείου μας παρουσίασε παραδοσιακούς χορούς  από τη Θράκη και τη Μικρά Ασία ενθουσιάζοντας τους καλεσμένους μας.
  Τέλος, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων πρόσφερε στους καλεσμένους κεράσματα και η εκδήλωσε έληξε σε μια φιλική και χαλαρή ατμόσφαιρα .

Υπεύθυνοι καθηγητές
Μπόζιου Μαρία (Αγγλικών)
Κυριακοπούλου Φωτεινή (Πληροφορικής)
Παπαμαυρουδή Δώρα (Βιολόγος)