Gadgets powered by Google

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ΄τάξης στο νησί των Φαιάκων...(5-8/04/14)
*
Στις 5,6,7 και 8 Απριλίου του 2014 η Τρίτη Γυμνασίου του σχολείου μας, πραγματοποίησε τετραήμερη  εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κέρκυρα, στο πλαίσιο υλοποίησης σχολικής δραστηριότητας με θέμα "Η πορεία για τη δημιουργία του ελληνικού κράτους".
Στην εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη συμμετείχαν 95 μαθητές  και 5 εκπαιδευτικοί ως συνοδοί (αρχηγός της εκδρομής: κ. Χαβρουζά Ολ., συνοδοί καθηγητές/τριες: κ.κ. Καπούτση Σ., Μπιριντζή Σ., Μπόζιου Μ., κ. Φωτάκης Χ.).
Κατά την επίσκεψή τους στην Κέρκυρα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν χώρους και μνημεία που συνδέονται με σημαντικά πρόσωπα και γεγονότα της νεότερης ελληνικής Ιστορίας. Ξεναγήθηκαν στο παλιό φρούριο της  πόλης, στο Αχίλλειο  που θαύμασαν σημαντικά έργα τέχνης, με θέματα εμπνευσμένα από την αρχαία ελληνική μυθολογία, διαπιστώνοντας έτσι τη γοητεία που ασκεί ο ελληνικός πολιτισμός. Περιηγήθηκαν στο νέο φρούριο, τον πύργο του Ρολογιού, την Ιόνιο Βουλή, την παλιά Νομαρχία, κτισμένη στη θέση του σπιτιού του Ι. Καποδίστρια και το Μουσείο του Δ. Σολωμού. Περιηγήθηκαν στον κόλπο της  Γαρίτσας, περπάτησαν στα γραφικά καντούνια της παλιάς πόλης και τις καμάρες. Ξεναγήθηκαν στο Κανόνι, το νησάκι με την εκκλησία της Παναγίας των Βλαχερνών και το Ποντικονήσι. Μια  εμπειρία που θα μείνει αξέχαστη  σε μαθητές και καθηγητές.