Gadgets powered by Google

Ημερήσια εκδρομή της Β΄ τάξης του σχολείου μας στη Θεσσαλονίκη (12/04/13)
*
Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2013,πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η εκπαιδευτική εκδρομή της Β' Γυμνασίου στη Θεσσαλονίκη. Αρχικά, στις 6 το πρωί, δύο λεωφορεία μας περίμεναν έξω από το σχολείο μας. Επιβιβαστήκαμε  αμέσως και το ταξίδι μας ξεκίνησε.
       Μετά από πολύ ώρα, φτάσαμε επιτέλους στη Θεσσαλονίκη! Περάσαμε από την παραλιακή οδό, θαυμάσαμε τον Λευκό Πύργο, το έμβλημα της Θεσσαλονίκης, και κάναμε μια επίσκεψη στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού. Από αυτό το μουσείο, αντλήσαμε νέες πληροφορίες για πολλές από τις πτυχές της ζωής στο Βυζάντιο. Συγκεκριμένα, είδαμε τα  πολύχρωμα ψηφιδωτά που είχαν ποικίλα σχέδια και σχήματα, αντικείμενα της καθημερινής ζωής, όπως νομίσματα, τάφους, πεσσίσκους, χειρόγραφα, θωράκια, ανάγλυφες εικόνες και κοσμήματα.
Στη συνέχεια, κατευθυνθήκαμε προς την οδό Αγίου Δημητρίου όπου αντικρίσαμε τον ναό του Άγιου Δημητρίου που είναι πραγματικά ένα θαύμα αρχιτεκτονικής. Καθώς  προχωρούσαμε μέσα στην εκκλησία, νιώσαμε δέος να μας διακατέχει λόγω του μεγάλου ύψους του ναού, του περίτεχνου διακοσμημένου τέμπλου και της κατανυκτικής  ατμόσφαιρας του χώρου. Μετά από μια συγκινητική ξενάγηση από τον ιερέα της εκκλησίας, συνεχίσαμε χαρούμενοι το ταξίδι μας προς το μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο της πόλης, το "Κόσμος". Εκεί, είχαμε τη δυνατότητα να ξεκουραστούμε, να γευματίσουμε και να αγοράσουμε ό,τι θέλουμε.
Προς το τέλος της εκδρομής μας επισκεφτήκαμε το Πλανητάριο, το οποίο απείχε μόλις μερικά μέτρα από το εμπορικό κέντρο "Κόσμος". Εκεί, παρακολουθήσαμε δύο προβολές. Η πρώτη προβολή ήταν τρισδιάστατη και είχε θέμα "Ο Δαρβίνος και τα θαύματα της φύσης". Με τη δεύτερη ταινία, "Τα θαύματα του σύμπαντος" όμως, μείναμε όλοι άφωνοι, καθώς η προβολή της έγινε σε μια αίθουσα που η οθόνη της είχε το σχήμα θόλου και καταλάμβανε την έκταση της μισής αίθουσας. Έτσι ό,τι βλέπαμε έμοιαζε  να είναι αληθινό. Τέλος, επιβιβαστήκαμε  στα λεωφορεία και πήραμε τον δρόμο του γυρισμού εξαντλημένοι, αλλά συνάμα και ενθουσιασμένοι για την τόσο συναρπαστική εκδρομή.
Όλοι οι μαθητές της Β΄ γυμνασίου ευχαριστούμε πολύ την αρχηγό της εκδρομής μας κ. Χαριτούδη Στ., τους συνοδούς καθηγητές και καθηγήτριες,  τον κ. Κύτρο Ι. ,τον κ. Μαρίνο Κ. ,την κ. Χριστοδούλου Λ. και την κ. Σκαμνού Α. που ανέλαβαν τη διοργάνωση της εκπαιδευτικής επίσκεψης  και την  ομόρφυναν  ο καθένας  με τον τρόπο του.

Υφαντή Χριστίνα, Β5  (εκπροσωπώντας όλη την τάξη)