ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ

Ταξίδι στο παρελθόν

Στη φετινή "Χριστουγεννιάτικη Γωνιά μας" φιλοξενούμε τα χριστουγεννιάτικα έθιμα του τόπου μας. Η ενασχόλησή μας με το θέμα αυτό μάς έδωσε τη δυνατότητα να μάθουμε όσα δε γνωρίζαμε για τη λαϊκή παράδοση των Χριστουγέννων στον Έβρο. Πολύτιμη στο ταξίδι μας στο παρελθόν η βοήθεια του κ. Δημήτρη Βραχιόλογλου, μελετητή της λαϊκής μας παράδοσης, σύμφωνα με τον οποίο τα έθιμα πάντα διατηρούσαν τον λαό μας σε μια κινητικότητα, ιδιαίτερα σε καιρούς που οι άνθρωποι δεν είχαν χρήματα.
Ελπίζουμε πως οι δημιουργίες μας θα ζωντανέψουν τις αναμνήσεις των παλαιότερων και θα φέρουν σε επαφή τους μικρότερους με το παρελθόν των παππούδων μας. Καλά Χριστούγεννα!

Η δημοσιογραφική ομάδα του σχολείου μας
Υπεύθυνοι καθηγητές: Κιτσάτη Μαρία, Παπαδόπουλος Στέλιος, Παταπάτη Ευφροσύνη

Οδηγίες:  Για να ακούσετε τα κάλαντα "40μέρες" με τους Χ.Αηδονίδη - Ν.Καραντζή, χρησιμοποιήστε το χειριστήριο ήχου πάνω αριστερά
               Για να επιστρέφετε στην αρχικό μενού του περιοδικού, κλικ στον τίτλο "Η Χριστουγεννιάτικη γωνιά μας"