Gadgets powered by Google

To 3o Γυμνάσιο πιλοτικό σχολείο ...  (22/09/11)
© 2006-2010    3o Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης  "Δόμνα Βισβίζη"
Δημιουργία - Ενημέρωση  Ιστοτόπου : Κίτσος Δημ. (Φιλόλογος) - Παπαδόπουλος Στ. (Χημικός) - Πετρούδα Γ.(Μαθηματικός) - Webteam
Φωτογραφικό υλικό :  Μπέδρελη Α.
αναζήτηση στο site μας
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ :  03/10/11
*

Ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας η εφαρμογή νέων πιλοτικών προγραμμάτων σπουδών για το σχολικό έτος 2011-12 σε 188 πιλοτικές σχολικές μονάδες (21 νηπιαγωγεία, 99 δημοτικά, 68 Γυμνάσια). Για το νομό μας, ως πιλοτικό Γυμνάσιο ορίστηκε το 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης, στο οποίο θα εφαρμοστούν από φέτος νέα προγράμματα σπουδών στα περισσότερα μαθήματα, με βάση νέο ωρολόγιο πρόγραμμα. Κατά την πιλοτική εφαρμογή, τα Νέα Προγράμματα Σπουδών θα ανατροφοδοτούνται από την εκπαιδευτική πράξη ώστε να εμπλουτιστούν και να βελτιωθούν όπου αυτό είναι αναγκαίο.

Έχει δρομολογηθεί η έναρξη επιμόρφωσης των στελεχών εκπαίδευσης και θα ακολουθήσει η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών που θα κληθούν να τα διδάξουν.

Η υλοποίηση, που  ξεκινά από την ερχόμενη εβδομάδα, δίνει έμφαση στην αξιοποίηση πολλαπλών διδακτικών μέσων (σχολικά εγχειρίδια, ψηφιακό σχολείο, πιστοποιημένες σελίδες από το διαδίκτυο, βιβλιοθήκη), στα μορφωτικά αποτελέσματα και την μύηση στις ερευνητικές τεχνικές μέσω βιωματικών δράσεων. Στο Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Σχολείου εισάγονται τα εξής νέα μονόωρα μαθήματα:  Σχολική και Κοινωνική Ζωή (Σ.Κ.Ζ.) και  "Περιβάλλον και Εκπαίδευση για την Αειφόρο ανάπτυξη" (Π.Ε.Α.Α.) στην Α΄ τάξη, καθώς και "Τοπική Ιστορία και Π.Ε.Α.Α." στην Γ΄τάξη, ενώ υπάρχουν κάποιες αλλαγές στις ώρες διδασκαλίας μερικών μαθημάτων (π.χ. δίωρο Πληροφορικής).

Δεν υπάρχουν αλλαγές στο ωράριο λειτουργίας (8:25 - 14:10), ούτε στις συνολικές εβδομαδιαίες ώρες διδασκαλίες, οι οποίες παραμένουν οι ίδιες για όλες τις τάξεις.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ