Gadgets powered by Google

Στο σχολείο του 21ου αιώνα μέλημα όλων δεν είναι μόνο η βελτίωση των συνθηκών της μαθησιακής διαδικασίας. Πρέπει να είναι ένα σχολείο ανοιχτό και δημιουργικό, που θα κινεί το ενδιαφέρον των παιδιών και στο οποίο θα μπορούν να εντοπίσουν και να αναδείξουν τις ικανότητες και τις ευαισθησίες τους.

Η συμμετοχή τους, λοιπόν, σε προγράμματα και δραστηριότητες συντελεί αποφασιστικά στην ενεργοποίησή τους και στη διοχέτευση των ποικίλων μορφών έκφρασής τους σε δημιουργικές ενασχολήσεις.

Έτσι και τη σχολική χρονιά 2013 - 2014 δρομολογούνται διάφορα προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, πολιτιστικού περιεχομένου καθώς και άλλες καινοτόμες δράσεις.

Οι μαθητές μας, σύμφωνα με τις επιθυμίες τους, μπορούν να συμμετέχουν μέχρι και σε δύο προγράμματα.