Gadgets powered by Google

Το κέντρο ευρωπαϊκής πληροφόρησης Europe Direct Κομοτηνής και το παράρτημα της Γ.Δ Μετάφρασης της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα πραγματοποίησαν τη Δευτέρα στο σχολείο μας εκδήλωση, με αφορμή τον εορτασμό της «Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών», με τίτλο «Πολυγλωσσούπολη».

Η εκδήλωση ξεκίνησε με μία σύντομη εισήγηση για τη σημασία της πολυγλωσσίας,από τον κ. Vilar, υπεύθυνο του παραρτήματος της Γ.Δ Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Στη συνέχεια οι μαθητές συμμετείχαν σε επιδαπέδια παιχνίδια γνωριμίας με την αξία της πολυγλωσσίας.

Στο τέλος της εκδήλωσης διανεμήθηκαν σχετικά ενημερωτικά φυλλάδια στους μαθητές μας.