Gadgets powered by Google

Εκπαιδευτική Επίσκεψη από το "΄Ιδρυμα Aικατερίνης Λασκαρίδη"... (07/03/13)
*
Εκπαιδευτική επίσκεψη  διοργάνωσε το "Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη" σε όλα τα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Έβρου. Στο σχολείο μας  πραγματοποίησε μια σειρά ομιλιών για διάφορα θέματα όπως:

• "Το βαθύ μπλε της Ανοιχτής Θάλασσας" από τον γεωλόγο, περιβαλλοντολόγο, εκπαιδευτικό κ. Δημήτριο Κούντουρο.

• "Η Τυπογραφία" από την κ. Καλή Κυπαρίσση, σύμβουλο βιβλιοθήκης "Αικατερίνης Λασκαρίδη".

• " Σμύρνη - Ιωνικός πολιτισμός και  Μικρασιάτες  Πρόσφυγες" από την κ.Eλένη Δικαίου, συγγραφέα.

• "Η σχολική βία" από την κ. Δήμητρα  Κογκίδου, καθηγήτρια  του παιδαγωγικού τμήματος του Α.Π.Θ.

• "Η σχολική Ενέργεια" από την κ.Λαοκρατία Λάκκα, βιολόγο.

• "Πώς φτιάχνουμε μια  ιστορία - Ελάτε να τη φτιάξουμε μαζί" εισηγητής ο συγγραφέας κ.Μάνος Κοντολέων.

• "Νικηφόρος  Βρετάκος ,1912-1991, ο ποιητής της Αγάπης" από την κ.Τζίνα Καλογήρου" , αναπληρώτρια καθηγήτρια Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και Διδακτικής του Π.Τ.Δ.Ε. Πανεπιστημίου Αθηνών.

• "Η  Ανάγνωση και η συγγραφή βιβλίων" από την κ. Αλεξάνδρα Μητσιάλη, συγγραφέα, καθηγήτρια φιλόλογο. Η κ. Μητσιάλη  διάβασε στους μαθητές αποσπάσματα  δικών της έργων.