Gadgets powered by Google

Μια καινούργια σχολική χρονιά ξεκίνησε. Οι πρώτες μέρες, μέρες προσαρμογής, είναι ίσως από τις πιο δύσκολες για όλους, κυρίως όμως για τα παιδιά της Α΄ Γυμνασίου τα οποία φοιτούν πλέον σ΄ ένα νέο σχολείο, διαφορετικό ως προς την οργάνωση και τη δομή του σε σχέση με το Δημοτικό.
     Έτσι, το σχολείο μας, τις δύο τελευταίες ώρες της Δευτέρας, παρουσία της Διευθύντριας και των καθηγητών τους, πραγματοποίησε μια μικρή γιορτή για να τα καλωσορίσει. Εκεί τα "πρωτάκια" μας,  είχαν την ευκαιρία ν΄ ακούσουν τις εμπειρίες και τις ευχές παιδιών της Γ΄ Γυμνασίου, τα οποία βρέθηκαν στην ίδια θέση πριν δύο χρόνια, τις οδηγίες και συμβουλές της Κας Νικολάου και να παρακολουθήσουν σε power point στιγμές από τα προγράμματα και τις δραστηριότητες της προηγούμενης χρονιάς. Την επιμέλεια του οπτικοακουστικού υλικού είχε η καθηγήτρια της πληροφορικής Κυριακοπούλου Φωτεινή.
    Ήταν, λοιπόν, γι΄ αυτά μια αφορμή να γνωρίσουν το σχολείο, στο οποίο θα φοιτήσουν τα επόμενα χρόνια, πράγμα που δέχτηκαν με χαρά και ενθουσιασμό.
    Το απόγευμα της ίδιας μέρας η εκδήλωση επαναλήφθηκε για τους γονείς των παιδιών, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να πληροφορηθούν για τη λειτουργία του σχολείου, το πρόγραμμα και τις δραστηριότητες που θα αναπτυχθούν τη φετινή σχολική χρονιά, να γνωρίσουν τους δασκάλους των παιδιών τους και να ανταλλάξουν απόψεις με σκοπό την ομαλή συνεργασία όλων, ώστε να κυλήσει ομαλά κι αυτή η χρονιά.