Gadgets powered by Google

Ψηφιακή διδασκαλία της Ιλιάδας στο Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας... (11/03/11)
© 2006-2010    3o Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης  "Δόμνα Βισβίζη"
Δημιουργία - Ενημέρωση  Ιστοτόπου : Κίτσος Δημ. (Φιλόλογος) - Παπαδόπουλος Στ. (Χημικός) - Πετρούδα Γ.(Μαθηματικός) - Webteam
Φωτογραφικό υλικό :  Μπέδρελη Α.
αναζήτηση στο site μας
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ :  21/03/11
*
Στο πλαίσιο του Πολιτιστικού Προγράμματος του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης "Σκηνές από την Ιλιάδα" οι μαθητές του Β1 πραγματοποίησαν προγραμματισμένη επίσκεψη στο Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας στη Θεσσαλονίκη. Οι επιστημονικοί συνεργάτες του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας Μαρία Ακριτίδου και Σωτήρης Τσέλικας  ξενάγησαν ψηφιακά τους μαθητές μας στην υπό κατασκευήν ιστοσελίδα του ΚΕΓ για τις Απηχήσεις του Τρωικού Μύθου, με έμφαση στις οικογενειακές σχέσεις στην Ιλιάδα και συγκεκριμένα στα ζεύγη Θέτιδα-Πηλέας, Έκτορας-Ανδρομάχη, Πρίαμος- Εκάβη. Τα αρχαία αγγεία ξεδίπλωσαν τα μυστικά τους μπροστά στα μάτια μας, ενώ η συζήτηση που ακολούθησε ήταν πραγματικά "διαδραστική": συζητήθηκαν ζητήματα του έπους που απασχόλησαν τους μαθητές κατά τη διάρκεια της υλοποίησης του Πολιτιστικού Προγράμματος, καθώς επίσης διερευνήθηκαν και άγνωστες πτυχές της απεικόνισης των παραπάνω ομηρικών ηρώων.
Ευχαριστούμε το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας, την κ. Ακριτίδου και τον κ. Τσέλικα για την ολόθερμη ανταπόκρισή τους στο αίτημά μας για επίσκεψη στο ΚΕΓ και ψηφιακή διδασκαλία της Ιλιάδας! Ήταν πραγματικά εμπειρία-σταθμός στις ψηφιακές μας αναζητήσεις...

Για περισσότερες πληροφορίες για το Πολιτιστικό Πρόγραμμα "Σκηνές από την Ιλιάδα" και την επίσκεψη μπορείτε να επισκεφθείτε το ιστολόγιο του Προγράμματος: http://3gym-alex-iliadaproject.blogspot.com.

Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Ζήκα Βάγια, Επιμορφώτρια ΤΠΕ-Ε, Αμαξοπούλου Αρετή.