Gadgets powered by Google

Παρουσίαση προγραμμάτων τοπικής Ιστορίας και κινηματογραφικής ομάδας  (09/05/11)
© 2006-2010    3o Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης  "Δόμνα Βισβίζη"
Δημιουργία - Ενημέρωση  Ιστοτόπου : Κίτσος Δημ. (Φιλόλογος) - Παπαδόπουλος Στ. (Χημικός) - Πετρούδα Γ.(Μαθηματικός) - Webteam
Φωτογραφικό υλικό :  Μπέδρελη Α.
αναζήτηση στο site μας
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ :  09/05/11
*
            Με τη λήξη των μαθημάτων τη Δευτέρα 9 Μαΐου παρουσιάστηκε στους μαθητές του σχολείου το πρόγραμμα τοπικής Ιστορίας, που εκπονήθηκε κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, με τον τίτλο "Η ιστορία των αθλητικών συλλόγων  της Αλεξανδρούπολης". Η εργασία των μαθητών στηρίχτηκε στη μεταπτυχιακή διατριβή του καθηγητή Φυσικής Αγωγής Γιαννακόπουλου Ανέστη και αναφερόταν στα αθλητικά σωματεία που δημιουργήθηκαν στην πόλη μας τα τελευταία 80 χρόνια, στην ιστορία τους και τις διακρίσεις τους. Τα παιδιά είχαν έτσι την ευκαιρία μέσα από το πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό που παρουσιάστηκε να γνωρίσουν ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του τόπου τους  που αφορά στον αθλητισμό, στον οποίο ομάδες τις πόλεις αλλά και μεμονωμένα άτομα έχουν διαπρέψει.
Υπεύθυνοι καθηγητές : Κίτσος Δ., Κυριακοπούλου Φ., Χαβρουζά Ο.

Στη συνέχεια παρουσιάστηκε το  ντοκυμαντέρ " Τα μεταλλεία της Κίρκης" καθώς και η ταινία μυθοπλασίας " Ο νόμος του Μέρφυ" τα οποία δημιούργησε η κινηματογραφική ομάδα του σχολείου μας συμμετέχοντας στο Φεστιβάλ ταινιών Mini doc της Χαλκιδικής.
Υπεύθυνοι καθηγητές : Κυριακοπούλου Φ., Παπαδόπουλος N.