Gadgets powered by Google

Θεατρική παράσταση από τους μαθητές του σχολείου μας ...  (09/05/11)
© 2006-2010    3o Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης  "Δόμνα Βισβίζη"
Δημιουργία - Ενημέρωση  Ιστοτόπου : Κίτσος Δημ. (Φιλόλογος) - Παπαδόπουλος Στ. (Χημικός) - Πετρούδα Γ.(Μαθηματικός) - Webteam
Φωτογραφικό υλικό :  Μπέδρελη Α.
αναζήτηση στο site μας
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ :  09/05/11
*
     Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας ανέβασε με επιτυχία το θεατρικό έργο του Φεντερίκο Γκαρσία Λόρκα "Δόνια Ροζίτα η γεροντοκόρη ή Η γλώσσα των λουλουδιών". Πρόκειται για ένα οικογενειακό δράμα που εκτυλίσσεται σε τέσσερις κήπους και πραγματεύεται μια τραγική πλευρά της κοινωνικής μας ζωής: τις γυναίκες που έμειναν γεροντοκόρες.
    Τα παιδιά ερμήνευσαν με εξαιρετικό τρόπο τους ρόλους τους δουλεύοντας σκληρά και αθόρυβα κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, χάρη  και στη βοήθεια της καθηγήτριας θεατρολογίας Τσαγκάρη Βέρας.
    Την παράσταση είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν το πρωί της Δευτέρας 9 Μαΐου οι μαθητές του σχολείου, ενώ το βράδυ της ίδιας μέρας οι γονείς, οι συγγενείς και το κοινό της πόλης.
     Αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια στους μαθητές που συμμετείχαν καθώς και στην κα Τσαγκάρη.