ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ 1ΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ  ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΧΩΡΩΝ (ERASMUS+ ΚΑ220)  ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ 1ΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΧΩΡΩΝ (ERASMUS+ ΚΑ220) ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΣ

Η γειτνίαση των σχολείων πολλές φορές αποδεικνύεται επωφελής για το μαθητικό και διδακτικό δυναμικό τους. Σήμερα, λοιπόν, 11-10-2022, επισκέφθηκαν το 3ο Γυμνάσιο μαθητές και καθηγητές από έξι σχολεία της Ευρώπης, από το Βέλγιο, την Ιταλία, την Πορτογαλία, τη Σλοβενία, τη Σουηδία και φυσικά την Ελλάδα, συνοδευόμενοι από την κα Μαυρίδου Βασιλική, καθηγήτρια Πληροφορικής στο 1ο Λύκειο και στο 3ο Γυμνάσιο Αλεξ/πλης, καθώς συμμετέχουν σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ KA220 με τίτλο «Πόσο ιδιαίτερες είναι οι ανάγκες σου; Μπορούμε να βοηθήσουμε; STEAM για μια Ευρώπη χωρίς αποκλεισμούς». Στόχος του προγράμματός τους είναι να ευαισθητοποιήσουν περισσότερο τους μαθητές, τους καθηγητές και το ευρύτερο κοινό για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία στην καθημερινή τους ζωή θέλοντας να συνδράμουν έτσι ενεργά και ουσιαστικά, ώστε να γίνει η κοινωνία πιο φιλική  προς τα άτομα με αναπηρία. Αυτή η ευαισθητοποίηση ξεκινά από τον πυρήνα του προγράμματός τους, καθώς δίνεται η ευκαιρία σε τυφλούς και κωφούς Πορτογάλους μαθητές να συμμετέχουν ενεργά στο πρόγραμμα.

Κοινοποιήστε το:

Review Overview

User Rating: 4.9 ( 1 votes)