Terra Incognita… στο Εθνολογικό Μουσείο Θράκης

Την Τρίτη, 25-04-2023, οι μαθητές του Α3 είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Εθνολογικό Μουσείο Θράκης. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχαν τα παιδιά εντάσσεται στην Τοπική Ιστορία και ονομάζεται Terra Incognita… Μέσα από βιωματικές δράσεις, με θεατρικές τεχνικές, με αυθεντικά εργαλεία εποχής από το Μουσείο, με χρήση φωτογραφιών εποχής τα παιδιά προσέγγισαν με δημιουργικό τρόπο έννοιες όπως ‘πρόσφυγας’, ‘μετανάστης’, ‘τόπος ‘, ‘σπίτι’, ενσυναίσθηση…

Υπεύθυνες καθηγήτριες:
Μώρου Γεωργία (Φιλόλογος), Λαζάκη Παναγιώτα (Φιλόλογος)

Κοινοποιήστε το:
Την Τρίτη, 25-04-2023, οι μαθητές του Α3 είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Εθνολογικό Μουσείο Θράκης. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχαν τα παιδιά εντάσσεται στην Τοπική Ιστορία και ονομάζεται Terra Incognita... Μέσα από βιωματικές δράσεις, με θεατρικές τεχνικές, με αυθεντικά εργαλεία εποχής από το Μουσείο, με χρήση φωτογραφιών εποχής τα παιδιά προσέγγισαν με δημιουργικό τρόπο έννοιες όπως 'πρόσφυγας', 'μετανάστης', 'τόπος ', 'σπίτι', ενσυναίσθηση... Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μώρου Γεωργία (Φιλόλογος), Λαζάκη Παναγιώτα (Φιλόλογος)

Review Overview

User Rating: Be the first one !