Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου και Πνευματικών Δικαιωμάτων

Στα πλαίσια του εορτασμού της  Παγκόσμιας Ημέρας Βιβλίου και Πνευματικών Δικαιωμάτων, στις 23 Απριλίου, πραγματοποιήθηκαν από τους μαθητές των τμημάτων Β1 και Β5  παρουσιάσεις βιβλίων που έχουν διαβάσει τα παιδιά, τους άρεσαν και θα τα πρότειναν και σε άλλους. Στη συνέχεια, στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, οι μαθητές κατασκεύασαν έναν «τοίχο» με τις βιβλιοπροτάσεις τους για τον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου, ελπίζοντας να τον συμβουλευτούν, όσοι μαθητές θα ήθελαν να επιλέξουν βιβλία για τις καλοκαιρινές διακοπές που πλησιάζουν. Ακόμα τα παιδιά έπαιξαν διάφορα παιχνίδια φιλαναγνωσίας και οι νικήτριες ομάδες κέρδισαν συμβολικά δωράκια. Αρκετοί εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία να δανειστούν βιβλία που θα ήθελαν να διαβάσουν.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κουκίου Ζαφειρία